Proje Pazarına başvuru yapılan projeler, her alan için ayrı ayrı oluşturulacak jüriler tarafından iki aşamalı olarak değerlendirilecektir.

Birinci aşamada, başvuru yapılan projeler, “Genişletilmiş Proje Özeti” üzerinden değerlendirilecektir. Bu şekilde ön elemeden geçerek sergilenmeye değer görülen projeler proje sergisine davet edileceklerdir.

İkinci aşamada, proje sergisine davet edilen proje sahipleri, internet sitemiz üzerinden Poster Gönderimi sayfasından posterlerini göndereceklerdir. Genişletilmiş Proje Özeti ve poster halinde sergilenen projeler, jüriler tarafından incelenecektir. Sergi sırasında yapılan sözlü mülakatla öğrencilerin projeleri hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri sağlanacak ve projeler belirlenen değerlendirme kriterlerine göre notlandırılacaktır.

Projelerin değerlendirilmesinde, Bilimsel Düşünce, Özgünlük ve Yaratıcılık, Kullanılan Bilimsel Yöntem, Anlaşılabilirlik ve Bütünlük, Uygulanabilirlik, Poster Hazırlama ve Sunum gibi kriterler göz önüne alınacaktır. Projeler aldıkları notlara göre sıralanarak dereceye giren proje sahibi öğrenciler ve danışmanları ödüllendirilecektir.